NaujienosKaip atsikratyti baimės kalbėti norvegiškai?

13 gegužės, 2020by Marius Andersen
https://norvegukalba.com/wp-content/uploads/2020/05/filename-1-4-1280x597.jpeg

Su kalbėjimo baime susiduria tiek plepiai, tiek tyleniai. Tiesą sakant ilgai galvojau kitaip, nes susidurdavau su tyleniais, kurie kalbėdavo mažai, tačiau dažnai apgalvodami kiekvieną sakinį, arba plepiais, kurie kalbėdavo daug, dažnai bet kaip, bet kalbėti nebijodavo.

Žinoma, buvo ir mokinių, kurie kalbėti bijodavo, bijodavo neteisingai ištarti, bijodavo nepataikyti, bijodavo pasakyti neteisingą žodį arba tiesiog nusišnekėti. Tačiau viskas kur kas rimčiau, nei tiesiog vidiniai kompleksai. Baimė kalbėti užsienio kalba yrs gana didelė problema, panašiai kaip ir baimė kalbėti viešai, ji gali žmogui sukelti tokią būseną, kad nebežinome kur dingti, kojos dreba, gerklė džiūva, norisi prasmegti skradžiai žemę. Vienokia situacija, kai esate tiesiog turistas ir galite tiesiog nueiti šalin nuo suvenyrų pardavėjo, arba užsispyrusiai kalbėti savo kalba, o jau padavėjai patys tegu aiškinasi ko jūs iš jų norite, tačiau pasitaiko situacijų, kai nėra kur dingti, ir kalbėti REIKIA.

O ko bijai tu? Pasidalink savo mintimis komentaruose. Dažniausiai baimė atsiranda dėl to, jog bijome, kad mus neigiamai įvertins tie žmonės, su kuriais bendraujame, nesvarbu ar tai mokytojas, ar kolega, ar tiesiog pašnekovas gatvėje. Bijome būti nesuprasti, bijome nesuprasti patys.

Kaip įveikti kalbėjimo baimę?

  • Pasiruošk. Jei žinai, kad teks kalbėti, pasiruošk, pagalvok kokių frazių tau gali prireikti. Išmok jas. Pagalvok apie tam tikrus specifinius žodžius, kuriuos galėsite panaudoti. Nebijok pasikalbėti su savimi, pažaisk, pasikalbėk su šeimos nariais, jei jie nepasiduoda – kalbėk su savimi.
  • Nebijok pripažinti, kad nesi tobula. Norvegų kalba tau nėra gimtoji ir norvegai tikrai supras tave, jei paprašysi, kad jie kalbėtų lėčiau, arba, kad pakartotų frazę dar kartą. Jei lauksi, kol galėsi kalbėti tobulai, tas laikas gali niekada neateiti. Žinoma, kalbėti taisyklingai ir aiškiai turėtų būti mūsų visų siekiamybė, tačiau tai neturėtų būti vienintelis tikslas. Būki kūrybingu, kai nežinai, kaip pasakyti vieną ar kitą žodį ar sakinį, ieškok kitų, panašių, gal paprastesnių būdų ar konstrukcijų. O jei iškyla pasirinkimas tarp „nesakyti nieko“ ar „sakyti netaisyklingai“, visada rinkis antrąjį variantą.
  • Nė vienas nepradėjo kalbėti tobulai pirmą kartą pradėjęs kalbėti. Praktika reikalinga kiekvienam, o kaip jos gauti kitaip nei kalbant.
  • Susikurki ramią aplinką. Žinoma, kartais negali koreguoti situacijos ir esi ten kur esi, tačiau jei tau reikia paskambinti ar kalbėti savo darbo vietoje, arba priimti svečius savo aplinkoje, paruošk ją taip, kad tave nuteiktų raminančiai. Išjunk radiją ar televizorių, uždaryk duris ar langą, susikaupk ir nusiramink, kelis kartus giliau įkvėpk. Tu tikrai gali.
  • Kalbėk paprastai ir aiškiai. Tu turi perduoti paprasčiausią reikalingą informaciją, tu renkiesi žodžius ir sakinius, kuriais nori kalbėti. Nesistenk pasirodyti, naudok paprastesnius žodžius ir trumpesnius sakinius.
  • Klausykis. Kad ir kaip keista bebūtų, dažniausiai po kalbėjimo baime išties slepiasi klausymo baimė. O ji atsiranda todėl, kad nesame pratę išgirsti, kad susikoncentruojame į pavienių žodžių, o ne žinios iš pašnekovo, supratimą. Tam pakeisti, be abejo, turi daugiau klausyti norvegų kalba, kad ji tay taptų „savesne“. Tačiau taip pat turi ugdyti įprotį klausyti ne pavienių žodžių ir neužsiblokuoti, jei kažkurio iš žodžių nesupratai. Juk kai klausomės lietuviško teksto, mes neprisimename, koks buvo mūsų pašnekovo trečias žodis praėjusiam sakinyje, o prisimename naujieną, žinią, esmę. Lygiai taip pat ir klausantis užsienio kalbos stebėti reikia viską: ir žmogų, ir situaciją, gestus, mimikas, nuotaiką ir kitas detales, nes kontekstas mums padeda suprasti net tada, kai išgirstame nežinomą žodį, kuris, dažnu atveju, taip pat gali būti nuspėjamas.
  • Prisiversk. Nesvarbu, mokaisi jau metus ar tik kelis mėnesius, prisiversk, anksčiau ar vėliau kalbėti reikės, gi todėl ir mokaisi, kad galėtum bendrauti norvegiškai. Pasitelk fantaziją. Bendrauk.

O mano asmeninis patarimas visiems bijantiems kalbėti norvegiškai. Įsivaizduok lietuviškai prabylantį užsienietį, kad ir nelabai taisyklingai, kad ir su klaidomis, bet mes gi džiaugtumėmės, nuoširdžiai džiaugtumėmės, kad kažkas mokosi kalbėti mūsų kalba. Kalbant norvegų kalba parodome pagarbą ja kalbantiems žmonėms.

Marius Andersen

Kontaktai
Maura, Jessheim, Kløfta
+47 48118538
Monday - Friday: 8 AM - 5 PM
Naujienlaiškis